Live results

 

DAY 1

Round 1.

1 Round 1 Junior -80 kg Böjtös Richárd HUN 2-0 Márton Jenő HUN
2 Round 1 Junior -80 kg Rakhleev Aleksandr HUN 2-0 Kasztel Balázs HUN
3 Round 1 Women -55kg Diachkovskaya Tatiana RUS 2-1 Szántó Erika HUN
4 Round 1 Women -55kg Osipova Sardana RUS 2-0 Buric Ariel USA
5 Round 1 Women -75 kg Erosova Michaella SVK 2-0 Filatova Sayina RUS
6 Round 1 Women -75 kg Horog Enikő HUN 0-2 Zaslavska Irina UKR
7 Round 1 Women -75 kg Békési Nikolett HUN 0-2 Lotsik Maria RUS
8 Round 1 Women -75 kg Wieczorek Klaudia POL 2-0 Gulyás Barbara HUN
9 Round 1 Women -85 kg Sedalischeva Saina RUS 2-0 Tóth-Kalauz Erika HUN
10 Round 1 Women -85 kg Haapala Annika FIN 1-2 Dávid Vanessza HUN
11 Round 1 Women -85 kg Luxner Patrícia AUT 2-0 Balodiova Viktória SVK
12 Round 1 Men – 60 g Lekovic Nemanja SRB 0-2 Rouhouniemi Joonas FIN
13 Round 1 Men – 60 g Zarovnyaiev Innokenty RUS 1-2 Savvin Dimitriy RUS
14 Round 1 Men – 90 kg Klemm Richárd HUN 2-0 Manhart Michael GER
15 Round 1 Men – 90 kg Kitanovic Attila SVK 0-2 Tashtanbekov Azat KYR
16 Round 1 Men – 90 kg Dusnoki Imre HUN 2-1 Dezső Martin HUN
17 Round 1 Men -125 kg Borbíró Zoltán HUN 0-2 Dementev Anton RUS
18 Round 1 Men -125 kg Bappagani Erchim RUS 2-0 Kovács Zoltán HUN
19 Round 1 Men -125 kg Mészáros Dávid HUN 1-0 Sroka Thomas Chester USA
20 Round 1 Men -125 kg Németh Gábor HUN 2-0 Karilin Roman RUS
21 Round 1 Men -125 kg Dolgalev Sergei KYR 2-0 Sidó Tomas SVK
22 Round 1 Men -125 kg Petermann Sirko AUT 2-0 Tóth Gábor HUN

Round 2.

 

23 Round 2 Junior -80 kg Böjtös Richárd HUN  0-2 Rakhleev Aleksandr RUS
24 Round 2 Junior -80 kg Márton Jenő HUN  2-0 Kasztel Balázs HUN
25 Round 2 Women -55kg Shvets Oleksandra UKR  2-1 Diachkovskaya Tatiana RUS
26 Round 2 Women -55kg Szántó Erika HUN  0-2 Osipova Sardana RUS
27 Round 2 Women -75 kg Benácsi Szandra HUN  0-2 Erosova Michaella SVK
28 Round 2 Women -75 kg Zaslavska Irina UKR  2-0 Lotsik Maria RUS
29 Round 2 Women -75 kg Filatova Sayina RUS  2-0 Horog Enikő HUN
30 Round 2 Women -75 kg Békési Nikolett HUN  0-2 Gulyás Barbara HUN
31 Round 2 Women -85 kg Higham Nicole USA  0-2 Sedalischeva Saina RUS
32 Round 2 Women -85 kg Tóth-Kalauz Erika HUN  0-2 Haapala Annika FIN
33 Round 2 Women -85 kg Dávid Vanessza HUN  2-0 Luxner Patrícia AUT
34 Round 2 Men – 60 g Lekovic Nemanja SRB  0-2 Zarovnyaiev Innokenty RUS
35 Round 2 Men – 60 g Rouhouniemi Joonas FIN  0-2 Savvin Dimitriy RUS
36 Round 2 Men – 90 kg Chermogradsky Pavel RUS  2-0 Klemm Richárd HUN
37 Round 2 Men – 90 kg Manhart Michael GER  0-2 Kitanovic Attila SVK
38 Round 2 Men – 90 kg Tashtanbekov Azat KYR  2-0 Dusnoki Imre HUN
39 Round 2 Men -125 kg Dementev Anton RUS  2-0 Bappagani Erchim RUS
40 Round 2 Men -125 kg Mészáros Dávid HUN  0-2 Karilin Roman RUS
41 Round 2 Men -125 kg Dolgalev Sergei KYR  2-0 Petermann Sirko AUT
42 Round 2 Men -125 kg Borbíró Zoltán HUN  2-0 Kovács Zoltán HUN
43 Round 2 Men -125 kg Sroka Thomas Chester USA  0-2 Németh Gábor HUN
44 Round 2 Men -125 kg Sidó Tomas SVK  2-0 Tóth Gábor HUN

Round 3.

45 Round 3 Women -55kg Buric Ariel USA  1-2 Shvets Oleksandra UKR
46 Round 3 Women -55kg Diachkovskaya Tatiana RUS  0-2 Osipova Sardana RUS
47 Round 3 Women -75 kg Wieczorek Klaudia POL  2-0 Erosova Michaella SVK
48 Round 3 Women -75 kg Benácsi Szandra HUN  1-2 Lotsik Maria RUS
49 Round 3 Women -75 kg Filatova Sayina RUS  2-0 Gulyás Barbara HUN
50 Round 3 Women -85 kg Balodiova Viktoria RUS  1-2 Higham Nicole USA
51 Round 3 Women -85 kg Sedalischeva Saina RUS  0-2 Dávid Vanessza HUN
52 Round 3 Women -85 kg Haapala Annika FIN  1-0 Luxner Patrícia AUT
53 Round 3 Men – 90 kg Dezső Martin HUN  0-2 Chermogradsky Pavel RUS
54 Round 3 Men – 90 kg Klemm Richárd HUN  0-2 Tashtanbekov Azat KYR
55 Round 3 Men – 90 kg Kitanovic Attila SVK  2-0 Dusnoki Imre HUN
56 Round 3 Men -125 kg Dementev Anton RUS  1-2 Kalilin Roman RUS
57 Round 3 Men -125 kg Bappagani Erchim RUS  2-0 Mészáros Dávid HUN
58 Round 3 Men -125 kg Petermann Sirko AUT  0-2 Borbíró Zoltán HUN
59 Round 3 Men -125 kg Németh Gábor HUN  2-0 Sidó Tomas SVK
70 Round 3 Men – 60 kg Lekovic Nemanja SRB  0-2 Savvin Dimitriy RUS
71 Round 3 Men – 60 kg Rouhouniemi Joonas FIN  0-2 Zarovnyaiev Innokenty RUS
64 Round 3 Junior 80 kg Böjtös Richárd HUN  2-0 Kasztel Balázs HUN
65 Round 3 Junior 80 kg Márton Jenő HUN  0-2 Rakhleev Aleksandr RUS

Round 4

 

60 Round 4 Women -75 kg Erosova Michaella SVK  2-0 Lotsik Maria RUS
61 Round 4 Men -90 kg Chermogradsky Pavel RUS  2-0 Kitanovic Attila SVK

 

68 Round 4 Women -85 kg Higham Nicole USA  0-2 Dávid Vanessza HUN
69 Round 4 Women -85 kg Sedalischeva Saina RUS  0-2 Haapala Annika FIN

Medal matches

62 FINAL Junior 60 W Kucharenko Yuliia UKR  0-2 Chykor Anastasia UKR
63 FINAL Junior 60 Omuraliev Bekhzan KYR  2-0 Sivtsev Ruslan RUS
66 FINAL Women -55kg Shvets Oleksandra UKR  0-2 Osipova Sardana RUS
67 FINAL Women -75 kg Zaslavska Irina UKR  2-0 Wieczorek Klaudia POL
72 FINAL Men – 90 kg Tashtanbekov Azat KYR  1-2 Chermogradsky Pavel RUS
73 Bronze Men -125 kg Dementev Anton RUS  2-0 Németh Gábor HUN
74 Bronze Men -125 kg Bappagani Erchim RUS  2-0 Borbíró Zoltán HUN
75 FINAL Men -125 kg Dolgalev Sergei KYR  0-2 Kalilin Roman RUS

Day 2

Round 1

1 Round 1 Junior 80+ kg Erik Rajos (HUN) 2-0 Nikita Romanov (RUS)
2 Round 1 Junior 80+ kg Márk Jung (HUN) 0-2 Dániel Dobrovics (HUN)
3 Round 1 Women -65 kg Fanni Varga (HUN) 0-2 Ekaterina Belolubskaja (RUS)
4 Round 1 Women -65 kg Cintia Csordás (HUN) 0-2 Irina Sevriuk (RUS)
5 Round 1 Women -65 kg Yulia Lebedenko (UKR) 2-0 Noémi Schalli (HUN)
6 Round 1 Women 85+ kg Tatiana Grigor (RUS) 2-0 Martina Ollesch (GER)
7 Round 1 Women 85+ kg Saija Kantola (FIN) 2-1 Mollie Hoss (USA)
8 Round 1 Women 85+ kg Mirtill Lachmann (HUN) 2-0 Ivana Mykhailuk (UKR)
9 Round 1 Men -70 kg Károly Huszár (HUN) 2-1 Oleksii Kushnir (UKR)
10 Round 1 Men -70 kg Nikola Lekovic (SRB) 0-2 Elis Niiazbekov (KYR)
11 Round 1 Men -70 kg Viktor Obutov (RUS) 2-0 Petr Burnashev (RUS)
12 Round 1 Men -70 kg Gábor Bokros (HUN) 2-0 Todor Mladic (SRB)
13 Round 1 Men -70 kg Alex Nima (HUN) 0-2 Sergey Konstantinov (RUS)
14 Round 1 Men -70 kg Azamat Asanov (KYR) 2-0 László Schweininger (HUN)
15 Round 1 Men -80 kg Krisztián Böjtös (HUN) 0-2 Evgenij Pikonin (RUS)
16 Round 1 Men -80 kg Miklós Kocsis (HUN) 0-2 Djuluur Klimovski (RUS)
17 Round 1 Men -80 kg Vadym Naryzhnyi (UKR) 2-0 József Erdélyi (HUN)
18 Round 1 Men -80 kg Semen Atakov (RUS) 2-0 Tamás Barna (HUN)
19 Round 1 Men -80 kg Juha-Vesa Jantti (FIN) 2-1 Zoltán Batta (HUN)
20 Round 1 Men -105 kg Tamás Deli (HUN) 2-1 László Ivánszki (HUN)
21 Round 1 Men -105 kg Dimitrii Popov (RUS) 2-0 Joel Marksniemi (FIN)
22 Round 1 Men -105 kg Russel Mueller (USA) 2-0 Ermek Kurmanaliev (KYR)
23 Round 1 Men -105 kg Martin Tim Kuhne (GER) 0-2 Tamás Schmidt (HUN)
24 Round 1 Men -105 kg András Zámbó (HUN) 0-2 Bora Ratkov (SRB)
25 Round 1 Men -105 kg Martiin Dávid (HUN) 2-1 Umar Turdiev (KYR)
26 Round 1 Men 125+ Péter Juhász (HUN) 0-2 Dalibor Zelen (SRB)
27 Round 1 Men 125+ Tibor Kiss (HUN) 2-0 Stephane Mounier (FRA)
28 Round 1 Men 125+ Andreas Brixa (GER) 2-1 Vlada Ratkov (SRB)
29 Round 1 Men 125+ Norbert Nagy (SVK) 2-0 Zoltán Csibrák (HUN)
30 Round 1 Men 125+ Antanas Abrutis (LTU) 2-0 Sándor Habara (HUN)
31 Round 1 Men 125+ Viktor Kolibabchuk (RUS) 2-0 Szabolcs Blaskó (HUN)

Round 2

 

32 Round 2 Junior 80+ kg Erik Rajos (HUN) 2-0 Márk Jung (HUN)
33 Round 2 Junior 80+ kg Nikita Romanov (RUS) 2-0 Dániel Dobrovics (HUN)
34 Round 2 Women -65 kg Fanni Varga (HUN) 2-0 Cintia Csordás (HUN)
35 Round 2 Women -65 kg Ekaterina Belolubskaja (RUS) 2-0 Yulia Lebedenko (UKR)
36 Round 2 Women -65 kg Irina Sevriuk (RUS) 2-0 Noémi Schalli (HUN)
37 Round 2 Women 85+ kg Dildora Rakhmanova (KYR) 0-2 Tatiana Grigor (RUS)
38 Round 2 Women 85+ kg Martina Ollesch (GER) 2-1 Saija Kantola (FIN)
39 Round 2 Women 85+ kg Mollie Hoss (USA) 2-1 Mirtill Lachmann (HUN)
40 Round 2 Men -70 kg Dávid Borbély (HUN) 0-2 Károly Huszár (HUN)
41 Round 2 Men -70 kg Elis Niiazbekov (KYR) 0-2 Viktor Obutov (RUS)
42 Round 2 Men -70 kg Gábor Bokros (HUN) 0-2 Sergey Konstantinov (RUS)
43 Round 2 Men -70 kg Oleksii Kushnir (UKR) 2-0 Nikola Lekovic (SRB)
44 Round 2 Men -70 kg Petr Burnashev (RUS) 2-0 Todor Mladic (SRB)
45 Round 2 Men -70 kg Alex Nima (HUN) 2-0 László Schweininger (HUN)
46 Round 2 Men -80 kg Roland Wahlsten (FIN) 0-1 Evgenij Pikonin (RUS)
47 Round 2 Men -80 kg Djuluur Klimovski (RUS) 0-2 Vadym Naryzhnyi (UKR)
48 Round 2 Men -80 kg Semen Atakov (RUS) 2-0 Juha-Vesa Jantti (FIN)
49 Round 2 Men -80 kg Krisztián Böjtös (HUN) 2-0 Miklós Kocsis (HUN)
50 Round 2 Men -80 kg József Erdélyi (HUN) 0-2 Tamás Barna (HUN)
51 Round 2 Men -105 kg Tamás Deli (HUN) 0-2 Dmitry Popov (RUS)
52 Round 2 Men -105 kg Russel Mueller (USA) 2-0 Tamás Schmidt (HUN)
53 Round 2 Men -105 kg Bora Ratkov (SRB) 0-2 Martiin Dávid (HUN)
54 Round 2 Men -105 kg László Ivánszki (HUN) 0-2 Joel Marksniemi (FIN)
55 Round 2 Men -105 kg Ermek Kurmanaliev (KYR) 0-2 Martin Tim Kuhne (GER)
56 Round 2 Men -105 kg András Zámbó (HUN) 0-2 Umar Turdiev (KYR)
57 Round 2 Men 125+ Dalibor Zelen (SRB) 2-1 Tibor Kiss (HUN)
58 Round 2 Men 125+ Andreas Brixa (GER) 0-2 Norbert Nagy (SVK)
59 Round 2 Men 125+ Antanas Abrutis (LTU) 0-2 Viktor Kolibabchuk (RUS)
60 Round 2 Men 125+ Péter Juhász (HUN) 2-1 Stephane Mounier (FRA)
61 Round 2 Men 125+ Vlada Ratkov (SRB) 0-2 Zoltán Csibrák (HUN)
62 Round 2 Men 125+ Sándor Habara (HUN) 0-2 Szabolcs Blaskó (HUN)

Round 3

63 Round 3 Women -65 kg Fanni Varga (HUN) 2-0 Yulia Lebedenko (UKR)
64 Round 3 Women -65 kg Ekaterina Belolubskaja (RUS) 0-2 Irina Sevriuk (RUS)
65 Round 3 Women 85+ kg Ivana Mykhailuk (UKR) 0-2 Dildora Rakhmanova (KYR)
66 Round 3 Women 85+ kg Tatiana Grigor (RUS) 2-0 Saija Kantola (FIN)
67 Round 3 Women 85+ kg Martina Ollesch (GER) 0-2 Mollie Hoss (USA)
68 Round 3 Men -70 kg Azamat Asanov (KYR) 2-0 Károly Huszár (HUN)
69 Round 3 Men -70 kg Viktor Obutov (RUS) 0-2 Sergey Konstantinov (RUS)
70 Round 3 Men -70 kg Dávid Borbély (HUN) 0-2 Elis Niiazbekov (KYR)
71 Round 3 Men -70 kg Gábor Bokros (HUN) 0-2 Oleksii Kushnir (UKR)
72 Round 3 Men -70 kg Petr Burnashev (RUS) 2-0 Alex Nima (HUN)
73 Round 3 Men -80 kg Evgenij Pikonin (RUS) 2-0 Vadym Naryzhnyi (UKR)
74 Round 3 Men -80 kg Zoltán Batta (HUN) 0-2 Djuluur Klimovski (RUS)
75 Round 3 Men -80 kg Juha-Vesa Jantti (FIN) 0-2 Krisztián Böjtös (HUN)
76 Round 3 Men -105 kg Dmitry Popov (RUS) 2-0 Russel Mueller (USA)
77 Round 3 Men -105 kg Tamás Deli (HUN) 2-0 Tamás Schmidt (HUN)
78 Round 3 Men -105 kg Bora Ratkov (SRB) 0-2 Joel Marksniemi (FIN)
79 Round 3 Men -105 kg Martin Tim Kuhne (GER) 0-2 Umar Turdiev (KYR)
80 Round 3 Men 125+ Dalibor Zelen (SRB) 0-2 Norbert Nagy (SVK)
81 Round 3 Men 125+ Tibor Kiss (HUN) 2-0 Andreas Brixa (GER)
82 Round 3 Men 125+ Antanas Abrutis (LTU) 2-0 Péter Juhász (HUN)
83 Round 3 Men 125+ Zoltán Csibrák (HUN) 1-2 Szabolcs Blaskó (HUN)
86 Round 3 Junior 80+ kg Erik Rajos (HUN) 2-0 Dániel Dobrovics (HUN)
87 Round 3 Junior 80+ kg Nikita Romanov (RUS) 2-0 Márk Jung (HUN)

 

Round 4

84 Round 4 Men -70 kg Károly Huszár (HUN) 0-2 Viktor Obutov (RUS)
85 Round 4 Men -70 kg Elis Niiazbekov (KYR) 0-2 Oleksii Kushnir (UKR)
88 Round 4 Women -65 kg Fanni Varga (HUN) 0-2 Irina Sevriuk (RUS)
89 Round 4 Women 85+ kg Mirtill Lachmann (HUN) 0-2 Dildora Rakhmanova (KYR)
90 Round 4 Women 85+ kg Tatiana Grigor (RUS) 2-1 Mollie Hoss (USA)

Bronze matches and Finals

91 Bronze Men -70 kg Petr Burnashev (RUS) 0-2 Oleksii Kushnir (UKR)
92 FINAL Men -70 kg Azamat Asanov (KYR) 0-2 Sergey Konstantinov (RUS)
93 Bronze Men -80 kg Tamás Barna (HUN) 1-2 Vadym Naryzhnyi (UKR)
94 Bronze Men -80 kg Djuluur Klimovski (RUS) 2-0 Krisztián Böjtös (HUN)
95 FINAL Men -80 kg Semen Atakov (RUS) 2-0 Evgenij Pikonin (RUS)
96 Bronze Men -105 kg Russel Mueller (USA) 0-2 Tamás Deli (HUN)
97 Bronze Men -105 kg Joel Marksniemi (FIN) 1-2 Umar Turdiev (KYR)
98 FINAL Men -105 kg Martiin Dávid (HUN) 0-2 Dmitry Popov (RUS)
99 Bronze Men 125+ Dalibor Zelen (SRB) 0-2 Antanas Abrutis (LTU)
100 Bronze Men 125+ Tibor Kiss (HUN) 2-1 Szabolcs Blaskó (HUN)
101 FINAL Men 125+ Viktor Kolibabchuk (RUS) 2-0 Norbert Nagy (SVK)

 

 

 

 

 

Támogatók

    • WHB
    • scitec
    • Albapart
    • Galex
    • Szintezis
    • SantaFe
    • Sobri
    • Cutler
    • marton
    • ujkristaly