Bothúzó sztori

A bothúzás ősi jakut sport, Szibériában nemzeti sportnak számít. Amikor alig egy évtizeddel ezelőtt Jakutföldön úgy döntöttek, hogy megismertetik a világgal ezt a sportágat, Darázs Ádámot és Szabó Zsoltot meghívták egy nemzetközi versenyre. Darázs Ádám hazatérve megkezdte a versenyek szervezését, azóta több, mint százan álltak már rajthoz különböző versenyeken. Az első években abszolút magyar bajnokságokon mérhették össze a sportolóink a tudásukat, az első címeket Kiss Tibor szerezte.

2014-ben az IMWF megrendezte az első súlycsoportos világbajnokságot, ahol hazánkat három sportoló képviselte. Kiss Tibor remek versenyzéssel bejutott a legjobb hat közé, és végül az ötödik helyet szerezte meg. Juhász Csaba és fia Dominik ugyancsak jó meccseket vívott, ám egyikük sem bírt a hazaiak legjobbjaival. A VB-n szinte minden számban az orosz sportolók diadalmaskodtak.

2015-től már súlycsoportos magyar bajnokságokat rendez a HSMA, emellett Siófonon a Muscle Beach keretében minden évben rangos nemzetközi versenyre várják a külföldi bothúzókat. Az OB mellett elindult a Magyar Kupa és az Ezüst Kupa versenysorozat is. A magyar csapat Moszkvában a Világ Kupán is rajthoz állt.

2016-ban a Nomád Világjátékok keretein belül rendezték a sportág második súlycsoportos világbajnokságát, ahol immár tíz magyar sportoló vett részt. Juhász Dominik négy győzelemmel rukkolt elő, így ő szerezte Magyarország első érmét, a harmadik helyen végzett.

2017-ben négy magyar sportoló vett részt az Arnold Sport Fesztiválon, a II. Mas-Wrestling abszolút világbajnokságon. A győztes grúz versenyző mögött orosz és amerikai sportolók végeztek, de mögöttük a 7. helyen zárt Kiss Tibor, a 9. helyen Juhász Dominik, és nem sokkal csúszott ki a tízből Juhász Csaba és Darázs Ádám. Szerbiában, Progarban az abszolút Európa-bajnokságon Blaskó Szabolcs volt a legeredményesebb aki a hetedik helyen zárt, de a súlycsoportos Európa Kupán Deli Tamás, Klemm Richárd és Mészáros Dávid is diadalmaskodott.

Az eredmények láttán a magyar szövetséget méltán kérte fel a Nemzetközi Bothúzó Szövetség, hogy rendezze meg a Világ Kupa sorozat második állomását.